KPMG Otomotiv 2020 Raporu

Türkiye’de faaliyet gösteren ve otomotiv grubu aktif olan global danışmanlık şirketlerinden biri KPMG her sene içinde Türkiye pazarını ayrı olarak değerlendirdiği bir rapor yayınlıyor. Geçtiğimiz yıllarda da zaman zaman paylaştığım yıllık değerlendirme raporlarından sonuncusu olan “2020 – Otomotiv, Sektörel Bakış” raporunu ekte paylaşıyorum.

Rapor hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: Temel olarak otomotiv sektöründeki değişimin hızlandığından bahsedilmiş (gelecek 10 yılda, geçmiş 50 yıldakinden fazla değişim olacak öngörüsü) ve rakamsal olarak sektörün üretim ve satış rakamlarının yıllık 100 milyon sınırını geçemediği, muhtelemen, kısıtlı olarak da olsa, düşmeye devam edeceği görüşü savunulmuş.

Yeni gelişmekte olan elektrikli oto konusunu vurgulayan rapor Türkiye’nin yerli oto girişimi TOGG’a da yer vermiş. Türkiye pazarı için 2020 yılında %18’lik bir büyüme öngörüsü yapılmış. Ayrıca sektörün temel rakamları ve istatistikleri dışında ‘otomotivdeki cari denge’ gibi nadir rastlanan veriler bizler için önemli kaynaklar.

Raporun tarihi 2019 sonu olduğu için Korona virüsü ve Covid-19 salgını ve etkileri hakkında herhangi bir görüş yok. Keyifli okumalar 😉

KPMG Otomotiv Sektörel Bakış – 2020 raporu.

Leave a Reply