Lidersizlik – Sunum

Fırsat buldukça üzerinde okuduğum, notlar aldığım ve düşündüğüm bir konu olan “lidersiz topluluklar” konusunda IK zirvesinde bir sunum yapma fırsatı buldum. Bir sunum yapmak, insanın üzerine çokça düşündüğü konuyu ifade edecek kadar netleştirmesine yardımcı oluyor. Konuşma metni hariç olarak yaptığım sunumun temelini paylaşmak istiyorum.

Ana fikir şu: Klasik anlamdaki liderlik tanımı, modern dünyanın sorunlarını çözmeye yeterli değil. Liderliği herhangi bir bireyin üzerine yüklenen bir içerikten çok organizasyonun geneline yayılan bir formata dönüştürmek ve bireylerin liderlik etmekten çok etki yaratmak üzerine odaklanmalarının çözüm adımlarından ilki olduğunu düşünüyorum.

Bu bakış açısı, liderin odakta olduğu günlerin geride kalması, organizasyonun öne çıkması anlamına gelen önemli bir paradigma değişikliği. Öngördüğüm bir önemli değişim de “lider” bireyden yavaş yavaş “etki yaratan” birey kavramına geçiş olacağı yönünde. Klişeleşmiş lider kavramının her geçen gün önemini yitireceğini ve yerini daha mütevazi ama topluma ve dünyaya katma değer sağlayan bireylere bırakacağını düşünüyorum. Üzerinde sürekli araştırmaya ve düşünmeye devam ettiğim bu bakış açısı henüz tam olgunlaşmadı ama ilgilenenler için sunuma kısaca da olsa bakmak fikir verecektir.

Konu hakkında konuşmak isteyenler yorum yazabilir ya da bana e-posta yoluyla ulaşabilirler.

Sunumu izlemek için lütfen sağ alt köşedeki yeşil okları ya da sunum üzerindeyken bilgisayarınızın sağ-sol tuşlarını kullanın.

Leave a Reply